Náhodný obrázek
festiválek2010x177.jpg
J!Analytics
Home
velci3_podl

Vánoce s Hanýskem - aktualizace fotogalerie

There are no translations available.

....vánční koledy, tance a muzicírování se v Šakvicích rozeznělo v sobotu 17. prosince. Hanýsci v tomto dvouhodinovém pásmu "Od jara do zimy" promluvili formou tance a zpěvu o tradicích našeho kraje a o tom, jak plynul rok na vsi.  FOTO


Hanýsek opět ukázal svým příznivcům, že folklor umí a je jim velmi blízký. Cílem souboru je tyto tradice uchovávat a přenášet z generace na generaci. Po celou dobu koncertu je doprovázela cimbálová muzika Kapura z Valtic, která krásně podkreslila vánoční atmosféru v sále.

Folklorní sobor Hanýsek děkuje všem příznivcům za účast na Vánočním koncertě, ale i za přízeň a podporu na všech jeho akcích 2016.

 

Zkoušky v Hanýsku - aktualizace fotogalerie

There are no translations available.

Děti z Hanýska zkouší pravidelně každý čtvrtek. Schází se v klubovně a pracují na svém programu. Učí se novým tancům, zkouší nové písničky a choreografie. Nápady na tématická představení přicházejí zejména od paní Ivany Holáskové, Marcely Horové a Petry Osičkové, které soubor úspěšně vedou už několik let. Dohormady tak na těchto zkoušká vznikají nádherná, až divadelní představení, která mají vždy příjemnou atmosféru, tempo a energii. Vždy se jedná o ohromující kulturní zážitek s velkou dávkou folkloru. FOTO
 

Hanýsek v Praze

There are no translations available.


Víkend 2. a 3. dubna strávili Hanýsci v Praze. Byli jsme pozváni k vystoupení na Velikonočních trzích na Staroměstském náměstí. Tyto trvaly 3 týdny. Myslím, že jsme zvolili skvělý termín, protože náramně vyšlo počasí a v neděli bylo náměstí plné lidí.

V sobotu jsme si užili krásnou procházku přes Václavské náměstí ke Karlovu mostu a dál Nerudovkou přes Hradčany až na Petřín. V teplém sluníčku jsme si vychutnali na Petříně zasloužený odpočinek.

Vystoupení jsme neponechali náhodě. V neděli dopoledne se ještě zkoušelo a pak nás čekalo to hlavní – hodinové vystoupení na Staroměstském náměstí. Malí zpěváčci v krojích přitáhli okamžitě pozornost lidí, program gradoval náročnými tanci velkých Hanýsků a rozverné Hry ve stodole divákům rozšířily zorničky a vyvolaly úsměv. Nepřetržitá hodina zpěvů a tanců dala zabrat, ale námaha nebyla zbytečná.

Tak jsme na jednom z nejznámějších míst v Praze seznámili stovky lidí s Hanýskem, informovali je o Šakvicích, o kraji pod Palavou a pozvali je k nám.

Toto jsou chvíle radosti a naplnění smyslu toho, co děláme.

Hanýsci

 

fotogalerie aktualizována - Velká Bystřice

There are no translations available.

Mrkněte na nové fotky z festivalu ve Velké Bystřici.

Last Updated ( Tuesday, 06 September 2016 12:23 )

 

O Vostatkách a tak vůbec

There are no translations available.

Doslechli jsme se, že vy, kteří jste se přišli s námi pobavit na Vostatky, jste byli spokojeni a tuto akci chválíte. To je pro nás nejdůležitější, jsme za to velice rádi, přestože víme, že se vždy nepovede všechno podchytit a ukočírovat tak, jak bychom chtěli a že i na této akci nebylo vše správně, za což se omlouváme.

Jakoukoli akci, kterou Hanýsek v minulosti organizoval, jsme připravovali vždy s cílem přinést divákům či hostům něco navíc. Nejen běžnou taneční zábavu či koncert s představením naší práce, ale vždy jsme chtěli překvapit něčím netradičním a zajímavým.

V dřvějších letech jsme organizovali v Šakvicích tři akce ročně : dětský ples, hody – později  festiválek a vánoční koncert. Asi dvakrát proběhl také Gulášfest. V současné době připravujeme Vostatky a vánoční Vítejte pod Palavů. Souběžně s dalšími výjezdy na vystoupení během roku to stojí nemálo sil a nesčetně hodin.  Odměnou za to je opravdu jen zmínka uznání a slůvko pochvaly, které upřímnému
člověku neublíží a nás posiluje.

Z HISTORIE

Na dětských  krojovaných plesech jste mohli vidět kromě množství krojovaných souborů z okolí také zajímavá vystoupení  jiného žánru. Například standardní či latinskoamerické tance v podání tanečního páru z brněnské taneční školy, nebo skvělou choreografii  skupiny Move Arround z Hustopečí aj.

V letech, kdy v Šakvicích nebyli k mání stárci a neprobíhaly hody, organizovali jsme hody dětské, na nichž jste taktéž mohli vidět vystoupení Hanýsků i přespolních souborů. Vzpomínáme si na lidi stojící na lavičkách a stolech na hodovním place, aby zezadu dobře viděli na překvapivě šikovné malé děti, které zvládaly verbuňk a vrtěnou a s takovou vervou zpívaly lidové písničky, že se jejich
babičky sedící ve stínu zdi, rozplakaly. Čas letí a někteří z těchto malých dětí pokračují v hodové tradici dodnes, za což jsme upřímně rádi. Když sečteme léta dětských i dospěláckých hodů, tak  nejvytrvalejší jádro současných stárků už táhne hody v Šakvicích neuvěřitelných třináct let.

Ani by člověka nenapadlo, kolik druhů gulášů se dá uvařit. A vy jste je mohli díky dobrovolným kuchařům ochutnat na Gulášfestu a obdivovat při tom neslábnoucí síly a nadšení Old Stars z Břeclavi, vysloužilých tanečníků Břeclavanu.

Na našich festiválcích s názvem Vítejte pod Palavů se vystřídalo už pěkných pár souborů, mužáckých sborů a vítězů verbířských soutěží.

LETOŠNÍ VOSTATKY

A tak jsme rádi, že i další akce, jejíž tradici Hanýsek založil před sedmi  lety - Vostatky, má úspěch a nabízí návštěvníkům opět něco navíc. Jednak zabijačku, kterou nesou na bedrech Jožka a Jana Kurcovi a jejichž dobroty všem chutnají, jednak maškarní průvod dědinou s laufry a jejich šavlovým tancem a jednak scénky na různá témata. Už jsme se bavili na téma Fašaňku, fašaňku, Hity minulého století, Cesta kolem světa, Z pohádky do pohádky, Ó ženy, ženy, Filmové melodie a v tom  letošním , Láska je láska, jsme chtěli nakousnout trošku z různých druhů lásek: láska mezi mužem a ženou, láska k jídlu, láska ke sportu či tanci, babičkovská láska. Těší nás, že se chtějí do scének i průvodu zapojovat ostatní občané. Bez jejich zájmu by nebyly Vostatky tím, čím jsou.

Zároveň vyzýváme ty, kteří  by si chtěli také užít legrace aktivně a zapojit se do příprav s námi, nebo by rádi rozšířili řady maškarního průvodu, ať bez ostychu přijdou. Budeme rádi.

Bez koho by to také nemělo  smysl jste vy, návštěvníci. Pokud se nebudete chtít bavit nebo aspoň podpořit akci, pokud snažení organizátorů, ať už je jím kterýkoli spolek, vás nevytáhne z domovů, pak není proč se snažit. Děkujeme tedy vám, kteří přijdete a chcete být baveni, děkujeme vám, kteří  bavíte a děkujeme vám, kterým na bavení nezbude čas a pracujete pro Hanýsek u trojnožky, u sporáku, u vstupného nebo za barem. Letos se tohoto nelehkého úkolu, od rána do rána za prodejním pultem, zhostili naprosto nezištně manželé Herůfkovi ze Zaječí. Poděkování patří také posledním dvěma aktérům z řad mužů, kteří to nevzdávají a dodávají našim scénkám nepostradatelný šmrnc – Zdeňkovi Jakubčíkovi a Ivanovi Zemanovi. Mnohahodinovou prací, kterou si málokdo uvědomí a kterou každoročně odvádí Dan Holásek, je příprava hudebních nahrávek a doprovodných melodií. Děkujeme také dechové hudbě Sokolce za každoroční skvělou zábavu i za jejího senzačního Jirku Salajku, který nám pochoval basu.

Všem děkujeme za přízeň a zase někdy příště na shledanou.

Vedoucí  FS Hanýsek ze Šakvic

Last Updated ( Wednesday, 06 April 2016 07:06 )

 
More Articles...

<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next > End >>

Page 2 of 10

Svátky
Včerá : Valdemar
Dneskaj : Vilém
Zejtra : Maxmilián
Kdo je online?
We have 39 guests online
Hrajte si !!