Folklorní soubor ,,Hanýsek ze Šakvic „ je složený z 20 děvčat a chlapců ve věku 9 až 14 let. V přípravce je  dalších 15 dětí, ve věku 5—9 let a říkáme jim Malí Hanýsci. Soubor je od r.2004 členem Sdružení přátel folklóru v Brně. Šakvice se nacházejí  v mikroregionu Hustopečsko, pod Pálavou, v blízkosti Novomlýnských jezer, na trase mezi Břeclaví a Brnem. Je to vesnice, která nemá folklorní tradice, ani původní kroje, v současnosti je  známá spíše dechovou hudbou, protože zde  fungují dvě velmi známé dechovky - Tůfaranka a Sokolka. 

mali1

Děti se poprvé daly dohromady  v dubnu 2003 a od té doby  se pravidelně schází 2-3 krát týdně v MŠ, kde pracují jejich vedoucí Ivana Holásková a Petra Osičková. První vystoupení absolvovaly děti již dva měsíce po vzniku a to u příležitosti setkání dechovek v Hustopečích, kde se představily v nových krojích, které  během měsíce pro dívky ušila paní Marie Šuralová a pro chlapce paní Jana Šlorová, obě ze Šakvic. V současné době pomáhá s vyšíváním krojů paní Zdenka Kosová

velci1

Většina vystoupení proběhla v počátcích za doprovodu hudby z nahrávek na CD, které nám velmi ochotně vytvořila cimbálová muzika Guráš z Velkých Bílovic. Několikrát si děti vyzkoušely vystoupení i s živou hudbou a to za doprovodu cimbálové muziky F. Černého z Brna, CM Fialka, CM Cifra, CM Šmytec a CM Jožky Severína. V současné době spolupracujeme s CM sourozenců Osičkových, která nás doprovází na většině vystoupení. 

Věnujeme se nejen písním a tancům z místní oblasti, Hanáckého Slovácka, ale i z okolních regionů a také Slovenska.

Aktualizováno ( Středa, 01 Červenec 2009 10:27 )